Величествената красота на Алпите е особено примамлива в китните тиролски села. Там от всяка къща преливат цветни каскади с различно съчетание на форми и багри. Повечето видове растения, които присъстват в тези „избухващи“ композиции са добре познатите у нас петунии и сакъзчета, но отрупани в стотици цветове. Това ме накара да се замисля, защо у нас не изглеждат по този начин? Дали е само въпрос на правилно отглеждане или има и други причини? Със сигурност е комплекс от различни фактори , но на първо място е климатът. При нас, особенно в градовете въздуха е много сух през летните месеци. През август листата на петуниите изсъхват, стъблата се обезлистяват, цветовете стават по- дребни и растенията губят декоративните си качества. Сакъзчетата, понякога спират да цъфтят, а импасиансът често се напада от акари. Реших да обобщя проблемите и да формулирам комлекс от съвети, които да ви помогнат, ако искате вашия балкон да изглежда като тиролска къща .
-
На първо място, трябва да имате предвид изложението на терасата или балкона. Изцяло южните тераси по възможност е добре да се засенчат. За това изложение се спрете на сакъзчетата и няма да сбъркате.
Северните изложения са трудни за цъфтящи растения, но различните форми на бръшляна в комбинация с импасианс, могат да създадат доста впечатляваща каскадна композиция.
Най-благодатни са източните, западните и смесените изложения, защото слънчевото греене се редува със сянка. Тук могат да се използват всички цъфтящи растения, които си харесате.
-
Често срещана грешка е да се използва прекалено много различни видове растения в относително малки количества. Изберете си композиция от 3 или 5 вида растения, които хармонично се съчетават цветово. Редувайте ги в групи като засаждате най-малко 5 броя от едно и също растение. Например: тъмно синьо калибрахое, жълт тагетес и розова вербена. Може да се спрете и на едно и също растение в различни цветове. Например розово и червено сакъзче, но използвайте най-малко по 4 растения за сандъче с 60-80 см. дължина. Няма да сбъркате никога, ако изберете да засадите всичките си сандъчета само с един вид растение в един цвят. Заложете на количеството, гарантирам ви за крайния резултат.
-
Красивите балконски каскади се нуждаят от регулярна поддръжка. Както споменах в началото, основен фактор за неблагоприятното развитие на растенията е ниската въздушна влажност. Прякото оросяване с вода може да повреди цветовете, за това поддържайте почвата винаги влажна без да преполивате. За да избегнете задържането на вода, при засаждане направете дренаж от камъчета или керамзит.Редувайте поливките с разрохкване на повърхностния слой почва, за да не се задържа вода. Много добро решение е да си направите капково напояване, но за съжаление не винаги е технически изпълнимо. Торенето също е от съществено значение. Използвайте специализирани торове за цъфтящи растения. Те съдържат повече калий и микроелементи, необходими за формиране на цветните пъпки. Редовно отстранявайте прецъфтелите цветове, за да стимулирате растението да образува нови. Следете за поява на вредители и най-добре възпрепярствайте появата им като третирате предварително растенията със системни инсектициди . Достатъчно е да направите това веднъж месечно при положение, че все още няма симптоми. Ако вредителите са вече на лице третирайте введнъж на 15 дни.
I need to to thank you for this very good read!! I certainly loved every little bit of it. I have you book-marked to check out new things you postÖ
Id like to thank you for the efforts you have put in penning this blog. Im hoping to view the same high-grade content by you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own site now 😉